Małe repetytorium na temat osocza bogatopłytkowego

Jedną z tkanek, która w sposób zauważalny podlega procesom starzenia się jest bez wątpienia skóra. Pojawianie się zmarszczek, utrata elastyczności czy pogłębienie naturalnych fałdów zwłaszcza w obrębie skóry twarzy, szyi i dekoltu to tylko niektóre z objawów naturalnych procesów degeneracji postępujących z wiekiem, a nasilających się szczególnie po 40 roku życia. Niejednokrotnie zniszczenie skóry pojawia się już w wieku młodszym, nawet i u 30-latków. Nie bez znaczenia są tu oprócz naturalnego starzenia się skóry tzw. czynniki zewnętrzne, których negatywny wpływ zapewnia nam otaczające środowisko. Mowa tu o nadmiernym opalaniu się, stosowaniu agresywnych preparatów kosmetycznych czy choćby paleniu papierosów. Wiadomym jest fakt, iż nie wszystko można wokół nas wyeliminować. Na pewno też trudno jest zatrzymać proces starzenia się organizmu. Jak więc można przeciwdziałać temu co trudne i nieuniknione?

Współczesna medycyna estetyczna próbuje w różny sposób walczyć z objawami starzenia się. Bezdyskusyjnym jest trend wspomagania, czy wręcz regeneracji starzejących się tkanek, w tym skóry, za pomocą zaangażowania własnych mechanizmów naprawczych organizmu ludzkiego. Tutaj na pierwszy plan wysuwają się tzw. komórki macierzyste.

1. Co to są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste są to takie komórki ludzkiego organizmu, które mogą zamieniać się w dowolną komórkę obecną w organizmie. Nazywamy to procesem różnicowania się komórek macierzystych. Co to nam daje? Fakt, iż komórki macierzyste mogą zastąpić praktycznie każdą komórkę w ludzkim organizmie ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza w przypadku źle funkcjonujących komórek czy tkanek np. na skutek urazu czy choćby wspomnianego procesu starzenia się. Problemem współczesnej medycyny jest uzyskanie odpowiednich komórek macierzystych i niejako zmuszenie ich do pracy w miejscach gdzie funkcjonalność czy struktura tkanek jest zaburzona i wymaga odnowy.

Tu należałoby powrócić do problemu starzejącej się skóry twarzy, szyi czy dekoltu albowiem zaproszenie do współpracy komórek macierzystych w obrębie skóry może w sposób istotny proces starzenia spowolnić, a wręcz powodować jej regenerację.

2. Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Preparat osocza bogatopłytkowego otrzymywany jest z własnej krwi pacjenta. Po pobraniu krwi i jej odwirowaniu uzyskujemy substancję bogatą w wysoce skoncentrowane czynnik wzrostu, witaminy, oligo-elementy i enzymy oksydacyjne. Wstrzyknięcie preparatu w skórę pobudza produkcję nowego kolagenu przez aktywację fibroblastów, aktywuje procesy tworzenia się naczyń i poprawia mikro-krążenie. Dodatkowo chroni tkanki przed wolnymi rodnikami. Jedną z najważniejszych cech preparatu jest biostymulacja opisanych wcześniej komórek macierzystych, które pobudzone przekształcają się w młode komórki skóry. Dodatkowo osocze spełnia cechy tzw. wypełniacza biostymulując komórki skóry i do pewnego stopnia wręcz wypełniając zmarszczki. Wstrzykując osocze bogatopłytkowe w skórę, przyspieszamy również proces gojenia i odbudowy tkanki np. po zabiegach chirurgicznych.

3. W jakich przypadkach stosujemy osocze bogatopłytkowe?

Preparaty osocza bogatopłytkowego przeznaczone są dla pacjentów wymagających:

  • Rewitalizacji skóry twarzy, szyi, dekoltu, dłoni w tym wygładzenia i ujednolicenia kolorytu skóry, poprawy jej elastyczności, napięcia i gęstości,
  • Korekcji zmarszczek i fałd,
  • Regeneracji skóry twarzy po zabiegach medycyny estetycznej.

Osocze  jest preparatem naturalnym, który może być bezpiecznie stosowany u znakomitej większości pacjentów. Niejednokrotnie jest alternatywą dla pacjentów, u których stosowano kwas hialuronowy. Jest on również bezpieczny u pacjentów z ryzykiem wystąpienia alergii. Przeciwwskazania do zastosowania Regeneris stanowią natomiast: choroby krwi, nowotwory, ciąża i karmienie piersią oraz stosowanie niektórych leków zmieniających krzepliwość krwi.

4. Na czym polega zabieg osocza bogatopłytkowego?

Zabieg z zastosowaniem preparatu trwa zwykle od 15 do 45 min. Przed zabiegiem od pacjenta pobiera się stosowną ilość krwi żylnej, zwykle od 10 do 20 ml. Następnie w specjalnych probówkach krew odwirowuje się uzyskując osocze bogatopłytkowe. Po znieczuleniu skóry kremami znieczulającymi dany obszar skóry jest ostrzykiwany przez lekarza z wykorzystaniem techniki zależnej od pożądanego efektu.

5. Jak długo utrzymuje się efekt działania osocza bogatopłytkowego?

W celu uzyskania maksymalnych rezultatów zaleca się powtórzenie zabiegu 2 lub 3 krotnie w odstępach kilkutygodniowych. Efekt odświeżenia, ujędrnienia i rozjaśnienia skóry utrzymuje się od 6 do 24 miesięcy. Nie bez znaczenia są tu nawyki pacjentów takie jak np. palenie papierosów czy nadużywanie światła słonecznego, które mogą skracać utrzymywanie się efektu zabiegu.

6. Jakie mogą być działania niepożądane po zabiegu?

Osocze bogatopłytkowe pochodzi od pacjenta u którego wykonywany jest zabieg. Jest więc preparatem w 100% bezpiecznym, nie powodującym działania alergizującego. Działania niepożądane związane są przede wszystkim z samym wykonaniem iniekcji. Może więc pojawić się nieznaczny obrzęk, krwiak czy tkliwość okolicy ostrzykiwanej. Objawy ustępują zwykle samoistnie do 2 dni po zabiegu.