Małe repetytorium na temat lipolizy.

Lipoliza polega na likwidowaniu tkanki tłuszczowej różnych okolic ciała za pomocą delikatnych iniekcji.

Wstrzykiwany preparat (fosfatydylocholina) zawiera lecytynę z ziaren soi i podawany jest zwykle dożylnie w terapii zatorów tłuszczowych oraz w celu obniżenia poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Stosuje się go też doustnie jako lekarstwo w wypadku stłuszczenia wątroby. Nie są znane żadne skutki uboczne tego zastosowania. Dla poprawienia komfortu pacjenta podczas podawania preparat fosfatydylocholiny łączy się z kompozycją witamin z grupy B.

W wypadku lipolizy iniekcyjnej preparat ten wstrzykiwany jest najcieńszymi igłami bezpośrednio do tkanki tłuszczowej. Po kilku tygodniach dochodzi do rozpuszczenia tkanki tłuszczowej i nasilenia redukcji tłuszczu.

Lipoliza iniekcyjna przeznaczona jest dla pacjentów, u których występują miejscowe nagromadzenia tłuszczu, których nie można zredukować zmieniając sposób odżywiania lub intensyfikując ruch. Lipoliza iniekcyjna nie służy redukcji wagi, pomaga jedynie w modelowaniu konturów sylwetki.

Efektów nie można porównywać z odsysaniem tłuszczu, gdyż ta ostatnia jest metodą operacyjną, likwidującą trwale w trakcie jednego zabiegu większe ilości tłuszczu. Również skutki lipolizy iniekcyjnej są trwałe, efekt nie występuje jednak natychmiast, lecz jest odsunięty w czasie. Badania kontrolne pacjentów wykazują utrzymywanie się efektów nawet po siedmiu latach od wykonania zabiegu. Terapia ta przeznaczona jest dla pacjentów, którzy nie chcą się poddawać zabiegowi operacyjnemu.

 


 

Na czym polega zabieg?

Lipoliza iniekcyjna przeznaczona jest do małych ograniczonych złogów tłuszczu wzgl. umiarkowanej redukcji tłuszczu lub łagodnych tłuszczaków u pacjentów, którzy z różnych powodów nie chcą poddać się operacji. Fosfatydylocholina wstrzykiwana jest bezpośrednio w leczone skupiska tłuszczu. Z reguły nie jest konieczne znieczulenie. Nie stwierdzono dotychczas objawów przedawkowania czy zatrucia. Odstępy w leczeniu są indywidualne i zależne od obszaru ciała. Mogą wynosić 8 tygodni. Liczba zabiegów może wynosić zależnie od obszaru ciała od 2-4 sesji.