Wykonywane zabiegid81_1144

Usuwanie zmarszczek:
  • zmarszczki czoła
  • zmarszczka gniewu
  • zmarszczki poprzeczne czoła
  • kurze łapki
  • zmarszczki palacza
  • zmarszczki brody – broda brukowana

Leczenie nadpotliwości pach, dłoni, stóp

 

Stosowane preparaty firmy Allergan: Botox, Vistabel oraz firmy Galderma: Azzalure

Stosujemy wyłącznie najwyższej jakości preparaty toksyny botulinowej, których skuteczność i bezpieczeństwo zostały potwierdzone wieloma badaniami klinicznymi.

 


 

Małe repetytorium na temat botoksu

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej, potocznie zwanej botoksem, są jednymi z najczęściej wykonywanych procedur z zakresu medycyny estetycznej. Szacunkowe dane mówią iż rokrocznie wykonuje się około 2 milionów tego typu zabiegów. Ostrzykiwanie botoksem jest więc bardzo popularne i temat teoretycznie powszechnie znany, a wciąż jednak istnieje wiele przesądów, obaw czy wręcz tajemnic z nim związanych. Stąd powstał pomysł tego krótkiego repetytorium na temat wiedzy o toksynie botulinowej.
1. Czym jest botoks i jak działa?

Jest to substancja wytwarzana przez bakterie Clostridium botulinum potocznie zwanymi pałeczkami jadu kiełbasianego. Jej działanie polega na blokowaniu tzw.: przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego innymi słowy blokowaniu komunikacji pomiędzy włóknami nerwowymi, a mięśniami.


Efektem tego jest niemożność wykonania ruchu poszczególnymi mięśniami. Historycznie toksyna botulinowa znana była przede wszystkim jako przyczyna silnych zatruć pokarmowych, a dopiero nowoczesna nauka pozwoliła na dokładne poznanie mechanizmu jej działania, dzięki czemu można ją stosować w sposób w pełni kontrolowany i bezpieczny. Pierwsze zastosowania toksyny w medycynie pojawiły się w latach 70 ubiegłego stulecia, a w medycynie estetycznej w latach 90 – tych.

 
2. Jakie jest zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej?

Botoks stosujemy przede wszystkim do eliminowania zmarszczek mimicznych – dynamicznych. Są to fałdy skórne, które powstają podczas ruchu mięśni twarzy, tzw. zmarszczki dynamiczne, widoczne głównie wtedy gdy mięśnie pracują. 

Klasycznym przykładem są tu zmarszczki gniewu – u nasady nosa czy tzw. kurze łapki – zmarszczki w okolicach oczu. Zmarszczki statyczne powstałe na skutek starzenia się skóry, uszkodzenia światłem słonecznym czy jako następstwo grawitacji nie mogą być zlikwidowane przy pomocy toksyny. Botoks nie działa wolumetrycznie, tzn. nie wypełnia poszczególnych części twarzy. Do tego typu zastosowań służy między innymi kwas hialuronowy.

3. Jak wygląda zabieg?

Zabieg z użyciem botoksu polega na wykonaniu serii delikatnych mikroiniekcji w daną okolicę twarzy. Podczas zabiegu stosowane są najmniejsze z dostępnych w medycynie igieł i strzykawek przez co zabieg jest mało bolesny. Dodatkowo nieprzyjemne doznania można zmniejszyć poprzez zastosowanie kremów znieczulających skórę. Samo podanie preparatu trwa praktycznie kilkanaście sekund.

4. Jak długo utrzymuje się efekt działania?

Efekt działania botoksu – czyli wyłączenie poszczególnych partii mięśni mimicznych utrzymuje się do 6 miesięcy. Początek działania widzimy po kilku dniach od podania, wtedy pacjent zauważa wygładzenie ostrzykniętych zmarszczek.

5. Jakie mogą być działania niepożądane?

Działania niepożądane występują niezmiernie rzadko i związane są przede wszystkim bardziej z samym wykonaniem iniekcji niż z substancją podawaną. Może więc pojawić się nieznaczny obrzęk, krwiak czy tkliwość okolicy ostrzykiwanej. Jeszcze rzadziej może zdarzyć się osłabienie funkcjonowania mięśni sąsiadujących z mięśniami poddanymi zabiegowi, przez co zauważamy dyskretną asymetrię w mimice np. powiek czy brwi. Wszystkie efekty niepożądane są krótkotrwałe i ustępują samoistnie bez żadnych późniejszych następstw. Dawki botoksu stosowane w medycynie estetycznej są nieduże i kilkadziesiąt razy mniejsze od tych, które mogłyby negatywnie wpłynąć na organizm.

Bez wątpienia ostrzykiwanie toksyną botulinową to jeden z najbezpieczniejszych zabiegów w medycynie estetycznej.