Konsultacje chirurgiczne

Zapraszamy na konsultacje chirurgiczne prowadzone przez dr n. med. Tomasza Hamera specjalistę w dziedzinie chirurgii ogólnej, flebologa.

Diagnostyka wspierana jest przez wykonywane badania ultrasonograficzne włącznie z USG metodą Dopplera.

Oferujemy pełen zakres leczenia przewlekłej niewydolności żylnej w tym:

  • pękających naczynek żylnych,
  • pajączków żylnych,
  • żylaków kończyn dolnych,
  • obrzęków kończyn dolnych,
  • owrzodzeń żylnych,
  • żylaków odbytu
 

 


 

USG Doppler żył

 

mniejsze_USG

Jednym z najistotniejszych elementów konsultacji jest badanie ultrasonograficzne tzw. USG Doppler żył. Badanie to pozwala określić dokładnie stan naczyń żylnych kończyn dolnych. Oceniane są zarówno żyły powierzchowne jak i głębokie.

W badaniu między innymi oceniane są drożność i wydolność żył. Żyła jest drożna gdy zachowany jest  przepływ krwi przez jej światło. Drożność żył może być upośledzona na skutek różnych procesów chorobowych z których najczęstszym jest zapalenie bądź zakrzepica żyna

Wydolność żył to parametr określający wydolność zastawek żylnych a co za tym idzie kierunek przepływu krwi. Żyła jest wydolna gdy krew płynie w niej w kierunku do serca, a niewydolna gdy powstanie w niej tzw. refluks czyli cofanie się krwi. Krew cofając się w żyle powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzżylnego i zaleganie krwi. To z kolei jest istotnym czynnikiem sprawczym przewlekłej niewydolności żylnej czyli m.in. żylaków.

USG Doppler żył jest również wykorzystywane podczas zabiegu operacyjnego z wykorzystaniem lasera wewnątrzżylnego (EVLT), czy z wykorzystaniem fal radiowych (VNUS). Chirurg operator musi bowiem w trakcie zabiegu wielokrotnie kontrolować obecność cewnika laserowego lub radiowego w świetle operowanej żyły aby precyzyjnie zamknąć tylko chore naczynie żylne.